HSE

HSE2

HSE حرف اول كلمات Health (بهداشت)، Safety (ايمنی) و Environment (محيط زيست) است كه متولی و عهده دار كليه مسایل مربوط به بهداشت كار، صنعتی و محيط، ايمنی و آتش نشانی و محيط زيست می باشد. فلسفه HSE در صنعت نفت، درراستای توسعه پايدار و کرامت انسان از طريق نگاهی سيستماتيک و مرتبط با عوامل مختلف بهداشت، ايمنی و محيط زيست صنعت نفت در زندگی انسان رشد و توسعه همه جانبه کشور اهميت ويژه اي را ايفا می کند. اين فلسفه و نگرش، استراتژی به حداقل رساندن اثرات نامطلوب صنعت بر محيط و افزايش اثرات مطلوب آنها با تامين ايمنی همه جانبه کليه کارکنان و همکاران سازمان، تجهيزات و تاسيسات، به صفر رساندن حوادث و آسيب ها از طريق حذف شرايط نا ايمن و ارتقای سلامت افراد، ايمنی و محيط زيست در کليه سطوح سازمان و حفاظت از محيط زيست به عنوان سرمايه بشريت را دنبال می کند. مقوله های بهداشت، ايمنی و محيط زيست بطور جداگانه در طی سالهای متمادی در صنعت نفت مطرح بوده است، اما نگاه امروز نگاهی نو، سيستماتيک و همه جانبه تحت يک مديريت واحد ميباشد.
نظام مديريت يکپارچه HSE با ايجاد بستر فرهنگی خلاق و نگرشی نو و سيستماتيک، به تبيين تاثير متقابل عوامل بهداشت، ايمنی و محيط زيست پرداخته و از اين طريق نواقص، مخاطرات بالقوه،  حوادث و مشکلات را بطور نظام مند مورد ارزيابي قرار داده و روش های مبتنی بر پيشگيري را ارایه میدهد.
هرچند دستيابی به نظام خلاق در ساختار نظام مديريت فراگير بهداشت، ايمنی و محيط زيست (HSE.MS ) و رويکرد يکپارچه سازی فرايند ها و گردش کار و فعاليت های سه گانه بهداشت، ايمني و محيط زيست در کليه سطوح صنعت نفت نيازمند تلاشهای زيادي است اما متخصصين و مديران صنعت درسال های اخير گام های موثری در جهت شکل گيری ساختار HSE.MS و ارتقای اهداف اين نظام مديريتی برداشته اند بطوريکه امروزه صنعت نفت در اين فاصله زمانی کوتاه شاهد کسب موفقيت هايی در اين نظام مديريتی بوده است.

فعاليت های بهداشت محيط از قبيل:
1.شناسايی، ارزيابی و کنترل آلودگی های هوا، آب و فاضلاب و پسماندها
2.تامين آب و موادغذايی سالم با کمک بهداشت تغذيه

فعاليت های بهداشت تغذيه کارکنان از قبيل:
1.شناسايی، ارزيابی و پيشگيری از آلودگی مواد غذايی بوسيله آب، خاک، هوا، گياهان، حيوانات
2.اطمينان از سلامت مواد غذايی کارکنان
3.تنظيم برنامه تغذيه کارکنان با توجه به سلامت فرد و محيط های کاری آنها و…

فعاليت های بهداشت حرفه ای از قبيل:
1.شناسايی، اندازه گيری، ارزيابی و کنترل ريسک های بهداشتی (عوامل زيان آور محيط کار) شامل:
• عوامل زيان آور فيزيکی
• عوامل زيان آور شيميايی
• عوامل زيان آور بيولوژيکی
• عوامل زيان آور ارگونوميکی
• عوامل زيان آور مکانيکی
2.پيشگيری از وقوع بيماری های ناشی از کار کارکنان و اطمينان از سلامت آنها و پايش سلامتی پرسنل در دوره های زمانبندی شده معين
3.پيشگيری از وقوع حوادث، آسيب ها و حفاظت کارکنان


اهم فعاليت های ايمنی و آتش نشانی:
1.برگزاری كارگاه های آموزشی تخصصی آتش و اطفاء حريق و مانورهای واكنش در شرايط اضطراری جهت پرسنل انبارها و تاسيسات گاز مايع و جايگاه های عرضه
2.نظارت بر حسن اجرای  پروانه هاي كار سرد و گرم در سطح تاسيسات منطقه
3.ساماندهی وضعيت البسه استحفاظی پيمانكاران و رانندگان نفتكش در سطح انبارها و تاسيسات منطقه

اهم فعاليت های محيط زيست:
1.رساندن سطح فضای سبز در تاسيسات به استانداردهای مورد تایيد سازمان حفاظت محيط زيست
2.جلوگيری از ورود پساب ها به محيط زيست و به حداقل رساندن ريخت و پاش و آلودگی ها

اهم فعاليت ها در زمينه آموزش:
آموزش يكی از مهم ترين مسایل مرتبط با استقرار سيستم مديريت HSE در سازمان است كه در اين راستا كلاس های آموزشی به صورت مستمر در زمينه مسایل مختلف HSE جهت كليه نفرات ستادی،  عملياتی در سطح تاسيسات و مجاری عرضه منطقه برگزار گرديد.

تاريخچه HSE در ايران
در تاريخ  29/11/1380 پيرو تاكيد وزير نفت مبنی بر استقرار سيستم مديريت HSE در اين وزارتخانه، شورای مركزی نظارت بر ايمنی و آتش نشانی، نسبت به انتخاب و ترجمه خطوط راهنمای HSE-MS تدوين شده توسط OGP همت گمارد. شركت ملی پالايش و پخش فرآورده های نفتی ايران در ادامه سياست های كلان خود در راستای رسيدن به استانداردهای جهانی صنايع نفتی و تغيير نگرش ديدگاههای سنتی نسبت به مسایل ايمنی در مجموعه خود ازتاريخ 29/12/1380 اقدام به تشكيل مديريت بهداشت، ايمنی و محيط زيست نموده است. اين تشكيلات كه جايگزين ادارات ايمنی و آتش نشانی شده است، هر چند كه بسيار جوان و نوپا می باشد، ليكن در دوره فعاليت كوتاه خود كارنامه ای پر بار و تاثيری قابل توجه در مجموعه های عملياتی برجا گذاشته است.
شركت ملی نفت ايران نيز با الهام از مدل HSE طراحی شده در شركت Shell نسبت به تدوين اين استاندارد در مجموعه خود اقدام نموده است. بدين ترتيب هر يك از شركت های زير مجموعه وزارت نفت (اعم از شركت های اصلی نفت، گاز و پتروشيمی و پيمانكاران فرعی) با استفاده از خطوط راهنمای تدوين شده در سطح بين المللی نسبت به اجرای مدل HSE اقدام نموده است.
تا كنون همايش ها و كنفرانس هايی با همكاری سازمان ها و دانشگاه های مختلف در رابطه با HSE-MS برگزار گرديده كه از اين بين به همايش ملی مهندسی ايمنی و مديريت HSE در محل دانشگاه صنعتی شريف كه با همكاری انجمن مهندسی شيمی ايران در تاريخ 9 و 11/12/84 برگزار شد می توان اشاره كرد.
در حال حاضر به غير از شركت های تابع وزارت نفت، HSE در بسياری از وزارتخانه ها و ارگان ها نظير وزارت جهاد كشاورزی، شركت سن ايچ، داروگر و ... مطرح گرديده است.

  • شعبه اصلی: تبریز، اول تقاطع حافظ و باغشمال، جنب عطاری بهزاد
  • شعبه 1: تبریز، کمربندی، خیابان طالقانی، روبروی مسجد عربلر(مسجد جامع طالقانی)، ساختمان سبحان
  • 09143002566 , 09147628232
  • 35563854 , 041-35540770
  • 041-35425102
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ارسال پیغام

  ایمیل ارسال نشد !   Your email has been sent.
بالا